Co to jest korekta tekstu

Na czym ona polega?

Korekta tekstu jest absolutnym minimum, jeśli chcesz wydać e-booka, umieścić tekst na blogu czy też upublicznić jakikolwiek inny tekst. To sprawdzenie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz tzw. literówek. Korekta to wyczyszczenie tekstu z podwójnych spacji, z niepotrzebnych odstępów pomiędzy akapitami itp. W przypadku prac zaliczeniowych czy dyplomowych da Ci pewność, że nie będziesz wstydzić się przed promotorem czy recenzentem.

Generalnie korekta tekstu nie ingeruje w samą treść – jest to jedynie oszlifowanie tego, co stworzyłeś/aś.

Ile trwa?

Korekta zajmuje mniej czasu niż redakcja i nie wymaga aż tak rozbudowanej współpracy pomiędzy autorem a redaktorem/korektorem.

Jak się robi korektę tekstu?

Jest niezbędna w przypadku krótkich wpisów blogowych, ulotek, ale i dłuższych tekstów. Robiona jest po redakcji. Najczęściej korektę przeprowadza się w Wordzie w trybie „Śledzenia zmian” – autor otrzymuje tekst z naniesionymi poprawkami, które wymagają jedynie zaakceptowania. Tak zwana korekta po składzie jest niezbędna w przypadku e-booków w celu wyeliminowania błędów składu – robiona jest najczęściej w PDF-ie.

Ze względu na mniejsze nakłady pracy ze strony redaktora/korektora jej koszt jest niższy – najczęściej jest to połowa ceny redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *