Popularne błędy:
Ciężko czy trudno?
- Przysłówek ciężko bardzo często używany jest tam, gdzie powinniśmy użyć trudno. Ciężka może być praca fizyczna. Trudna może być praca umysłowa. Ciężko = trudno wtedy, gdy mamy poczucie, że coś nas przytłacza, jest dla nas przykre, np. ciężkie/trudne czasy.
Ponadto czy ponad to?
- Ponadto znaczy „oprócz tego, w dodatku”, np. Ten owoc jest smaczny, a ponadto zdrowy. Ponad to to po prostu przyimek + zaimek: Niewiele wydał ponad to, co planował.
Mnie czy mi?
- Jaka jest różnica? Obydwie formy odpowiadają na pytanie: Komu? Mnie to daj / Daj to mi. Jeśli nie chcesz popełnić błędu, zapamiętaj prostą zasadę: MNIE – forma akcentowana, MI – forma nieakcentowana. Nie należy więc zaczynać zdania od MI. Powiemy: MNIE się film podoba, ale: Podoba MI się ten film.
*W każdym bądź razie?*
- To błędne połączenie dwóch konstrukcji: W każdym razie oraz Bądź co bądź. I choć jest bardzo często używane, nadal uważane jest za błędne.
*(Iść) po najmniejszej linii oporu?*
- Niestety, to często popełniany błąd. Forma poprawna tego powiedzenia to: (iść) po linii najmniejszego oporu. Nie inaczej!
wszem wobec
- Czy tu nie brakuje „i”? Nie! Użycie „i” byłoby błędem. Kiedyś bowiem mówiono: wszem w obec = wszystkim w ogólności. Stąd ten brak spójnika.
Jeden z częściej popełnianych błędów ortograficznych?
- zresztą / z resztą
Zresztą = poza tym. Pisownia łączna: Nie chce mi się dziś wychodzić. Zresztą, zaczęło padać.
Ale: Czy możesz wyczyścić tylko te szafki? Z resztą sobie poradzę.
Solenizant czy jubilat?
- Wiele osób uważa, że solenizant to osoba obchodząca imieniny, a jubilat to ktoś, kto ma urodziny. Nic bardziej mylnego! Jubilat to ktoś, kto obchodzi jubileusz = ważną, okrągłą rocznicę. Solenizant to ktoś, kto obchodzi urodziny lub imieniny.
Ciekawostka:
- Co to jest TEŁ? Czy na pierwszy rzut oka nie wygląda dziwnie? Cóż, to po prostu dopełniacz liczby mnogiej wyrazu TŁO. Odmiana w liczbie mnogiej: M. tła / D. teł / C. tłom / B. tła / N. tłami / Ms. tłach / W. tła