Na czym polega współpraca ze mną

Na czym polega współpraca ze mną

Jak wygląda korekta tekstu

Korekta tekstu to współpraca pomiędzy autorem a korektorem. Zobacz, z jakich etapów się składa.

  1. Jako autor przygotowujesz tekst . Przesyłasz mi go, najlepiej jako plik w Wordzie lub Dokumentach Google (edycja). Podajesz mi termin wykonania korekty, na jakim Ci zależy.
  2. Wstępna ocena tekstu. Przeglądam tekst i oceniam, jak długo zajmie mi pierwsza korekta. Jest ona najdokładniejsza, więc zajmuje mi najwięcej czasu. Zadaję Ci też ewentualnie dodatkowe pytania, jeśli pewne informacje będą dla mnie niezbędne (np. gdzie zamierzasz opublikować tekst, czy będziesz sam/sama go składać itp.). Nie przejmuj się, jeśli czegoś jeszcze nie ustaliłeś/ustaliłaś. Może będę mogła pomóc?
  3. Korekta tekstu. Robię korektę tekstu, poprawiając błędy ortograficzne, gramatyczne i interpunkcyjne. Nanoszę je bezpośrednio w tekście – te, które nie podlegają dyskusji, ponieważ wynikają z zasad języka. W niektórych miejscach mogę proponować zmiany stylistyczne lub leksykalne w celu poprawienia zrozumiałości tekstu. Trzymam się ustalonego terminu przesłania wprowadzonych poprawek.
  4. Weryfikacja zmian. Po dokonaniu korekty przesyłam Ci tekst z poprawkami. Widzisz, co zrobiłam, ponieważ pracuję w trybie śledzenia zmian. Weryfikujesz te zmiany oraz decydujesz, które poprawki, z tych zasugerowanych przeze mnie w komentarzach, zostaną wprowadzone do tekstu. Swoje decyzje/opinie wpisujesz jako komentarz do moich komentarzy.
  5. Ostateczna korekta. Po tym, jak dojdziemy do porozumienia w sprawie wprowadzanych poprawek, wykonuję ostateczną korektę tekstu. Czasem ten etap jest powtarzany – wszystko zależy od zakresu poprawek.
  6. Zakończenie współpracy. Po wykonaniu ostatecznej korekty i zaakceptowaniu tekstu przez Ciebie nasza współpraca się kończy. Dostajesz finalną wersję tekstu oraz fakturę do zapłaty.
  7. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz mi znać, że Twój tekst został opublikowany. Chętnie pochwalę się nim na swoim Instagramie/stronie, a Ty zyskasz dodatkową reklamę.
  8. No i będzie mi miło, jeśli wrócisz do mnie z kolejnym tekstem!

Co jeszcze?

Współpraca ze mną może odbiegać od powyższego schematu, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb czy też moich możliwości. Ważne jest, abyśmy przed rozpoczęciem współpracy omówili szczegóły dotyczące zakresu korekty, terminów oraz formy przekazywania tekstu i poprawek.

A jeśli masz dodatkowe pytania, pisz śmiało tutaj.